Radikalizace
z latiny „radicalis“ neboli mající kořeny“, z latiny „radix“ neboli "root" (z kořene)
Činit něco důkladně, tzv. od kořenů, bez kompromisů, až do krajnosti
Radikalizace je proces, při kterém skupina nebo jednotlivec přijme ideologii nebo velmi extrémní přesvědčení. Postupně mohou také akceptovat nebo dokonce používat násilí k dosažení konkrétního cíle. Původní cíl je tak často překryt prostředkem k jeho dosažení.
Radikalismus se šíří zejména pomocí sociálních sítí, a to jak k prvotnímu spojení a propojení, tak k udržování kontaktu. Prostor, ve kterém se lidé mohou radikalizovat, tak poskytují nejen online sítě, ale i sítě fyzické. Čím jsou tyto prostory uzavřenější, tím více se mohou účastníci vzájemně utvrzovat v extrémních přesvědčeních, aniž by je kdokoliv zpochybňoval.
Internet je jedním z hlavních kanálů pro šíření extremistických názorů a nábor jednotlivců. Teroristické a extremistické organizace mohou velmi účinně cílit na konkrétní skupiny rekrutů a zvětšovat své „armády internetových trollů“ na podporu své propagandy.
Pokud jde o radikalismus v ČR zaměřený proti demokratickému systému, jedná se o poměrně nový fenomén, který je spjatý zejména s populismem politických aktérů a stran, proti demokratickým postojům, často prosazovanými s prokremelskými postoji.
Je pro ně charakteristické předstírání vlastenectví formou nacionalismu, extrémní politické postoje, jednostranná kritika Západu a velebení Ruska, útoky na unijní a alianční partnerství, zpochybňování západoevropské i středoevropské politiky a způsobu života a velebení všeho ruského.
Zdroje: home-affairs.ec.europa.eu, iir.cz, cz.boell.org