A kolik pavouků už jste ve spánku snědli vy?
Pondělí 12.6.2023 10:00 Bára Pěnčíková
Otázkou v nadpisu narážím na zprávy, které se éterem šířily někdy v devadesátkách, kde bylo "zjištěno a potvrzeno", že člověk sní v průměru za rok 8 pavouků. Tohle je jedna z prvních dezinformací, kterou si vybavuju, a kterou tenkrát, jak se říká, sežralo dost lidí i s navijákem i s imaginárními pavouky. Musím teda přiznat, že i mně samotné to dost vrtalo hlavou. Bylo to tak divné a neuvěřitelné, a představa těch všech pavouků lezoucích mi v noci do pusy, byla dost nechutná. Odkud asi vylezou? Polezou mi po hlavě, nebo spíš od nohou? Samé otázky, ale žádná odpověď.
Takže přátelé, pro klid duše...
REALITA je úplně jiná - lidé prostě ve spánku nevědomky pavouky nepolykají. Zaručený "fakt", že ve spánku spolkneme osm pavouků ročně, pravděpodobně pochází z článku z roku 1993, který měl poukázat na to, jak ochotně lidé přijímají předkládaná fakta jako pravdivé informace, bez ohledu na to, jak směšně vypadají. Autor uvedl fiktivní statistiku o pavoucích jako příklad, jen aby sledoval, jak se rychle šíří mezi lidmi jako zaručená pravda.
PRO ZAJÍMAVOST - když výzkumníci, kteří studují šíření dezinformací, analyzovali online zprávy o kontaktu mezi lidmi a pavouky, našli chyby v téměř polovině veškerého obsahu publikovaného v letech 2010 až 2020. Dále zjistili, že 43 % příběhů o pavoucích bylo napsáno s cílem šokovat čtenáře. Je to proto, jak víme, že lidé raději sdílí senzacechtivé příběhy, než jen nějakou pravdivou nudu, jako třeba, že Franta z Horní Dolní nesnědl vloni žádného pavouka.
PRO UPŘESNĚNÍ - pár důvodů, proč lidé NEPOLYKAJÍ pavouky ve spánku:
- Více než cokoli jiného, pavouci považují spící lidi za děsivé. Pavouk vidí (i spícího) člověka jako predátora, takže se mu vyhýbá
- Pavouci nejsou nepřátelští, obvykle na lidi neútočí, při kontaktu s člověkem utečou
- Je těžké spolknout pavouka - není pravděpodobné, že by se pavouk mohl dostat někomu do úst, natož aby byl spolknut, když člověk spí.
- Lidé obvykle spí se zavřenými ústy, během spánku je obvykle snazší dýchat nosem, takže spáči mají tendenci spát se zavřenými ústy. To by pavoukovi znesnadnilo prolézt dovnitř.
PS: Hledala jsem i data, na kterých bych tohle celé téma mohla uzavřít, ale nic jsem nenašla. Asi se mi bude i líp spát.