Volby vyhrál Smer, Robert Fico bude pověřen sestavením vlády

Navzdory trendům v průzkumech preferencí, které ukazovaly rychlý růst Progresívneho Slovenska a exit pollům od Focusu a Medianu, které avizovaly jeho těsnou výhru, hnutí skončilo na 2. místě s 5% odstupem za Smer-SD Roberta Fica. Toho má dnes prezidentka Čaputová pověřit sestavením vlády, jak je na Slovensku zvyklostí bez ohledu na koaliční potenciál. 68,51% volební účast byla nejvyšší od roku 2002. Od Slováků žijících v zahraničí nakonec bylo 57 856 platných hlasů (1,95 % všech hlasů), podle iniciativy Srdcom doma tito voliči přidali dva mandáty Progresívnemu Slovensku na úkor Hlasu a KDH. Nejvíce slovenských voličů v zahraničí volilo z Česka. Další slovenské voliče odvezl z Prahy a Brna přímo k volebním urnám na Slovensku volební vlak organizovaný 4 různými organizacemi. Do Národní rady se dostalo kromě Smeru (42) i PS (32), Hlas (27), OĽaNO a spol. (13+2+1), KDH (12), SaS (11) a SNS (10). Většinu tak má Smer+Hlas+KDH (81), Smer+Hlas+SNS (79), ale také PS+Hlas+KDH+SaS (82). O podobě budoucí koalice tak zřejmě bude rozhodovat především Peter Pellegrini (Hlas), který dostal přezdívku „drahá nevěsta“, případně ochota PS a KDH k ústupkům v zájmu sestavení koalice bez Smer-SD.

Těsně pod hranicí zvolitelnosti skončila fašistická Republika (4,75 %), hned za ní se umístilo maďarské uskupení Aliancia (4,38 %). Jde o jediné mimoparlamentní strany, které získají státní příspěvek. Ten těsně uniknul Demokratům (2,93 %) o 0,07 %, nesáhne si na něj ani Sme rodina (2,21 %), která se propadla neočekávaným tempem. Uskupení Modrí, Most-Híd (0,26 %) ex-premiéra Dzurindy, kterému se přisuzovalo 1 až 2 % a které mělo stejně jako Demokrati ambice stát se projektem spojujícím strany vyznávající demokratické hodnoty, nakonec skončilo mezi drobnými stranami, jako jsou Kotlebovci, Piráti nebo MySlovensko.

Co se týče možných koalic, dala by se předpokládat koalice Smer, Hlas a nacionalistické SNS, která o takovou koalici projevila zájem a pro jistotu deklarovala, že by ve vládě neohrozila členství v EU a NATO. Taková koalice by však měla jen 79 mandátů a političtí komentátoři nepředpokládají, že by SNS zůstal loajální celý její poslanecký klub. Dále se nabízí KDH místo SNS. To před volbami razantně odmítalo spolupráci se Smerem, narozdíl od jiných demokratických subjektů si s ním však sedne k jednacímu stolu.

Poslední relativně realistickou možností je čtyřkoalice PS, Hlas, KDH a SaS, která by byla zdaleka nejstabilnější (stabilitu před volbami opakovaně zmiňoval Hlas), byla by však ideově nesourodá, odtrženec od Smeru by musel vládnout s demokratickými stranami a nešlo by o situaci tak komfortní pro Petra Pellegriniho, aby si ji vybral – jedině, že by mu tyto strany jednomyslně přistoupily na velmi vysoké návrhy, kterým podle mnoha komentátorů může být i premiérské křeslo. Předseda PS Michal Šimečka v minulosti uvedl, že udělá vše pro to, aby se k moci nedostal Fico (Smer) ani Danko (SNS), rozhodnutí však nestojí jen na něm, ale i na KDH, která si stejně jako Hlas vybírá, na kterou stranu se postavit a také na SaS, která už svůj tvrdě nekompromisní přístup k politice dokázala odchodem ze tří prozápadních vlád a způsobením dvou předčasných voleb. Přesto lze z dálky vidět jedna malá jiskra naděje, že se podaří vyjednat vládu prozápadních stran s Hlasem, a v opozici zůstane Smer, který chce zastavit dodávky zbraní Ukrajině a případně i blokovat členství Ukrajiny v NATO a má v plánu po převzetí moci nad státem „utahovat šrouby“ jako nikdy předtím. Následující dny ukážou, zda zájmy Slovenska, demokracie a střední/východní Evropy alespoň jednou zvítězí nad egem či kariérismem politiků.

Děkujeme všem lidem, kteří věnovali pozornost našemu projektu #SlovenskoNevzdavejSe, nad kterým jsme strávili hodiny práce, ať už šlo o tyto novinky, rámeček na profilovku, grafy a čísla týkající se voleb, přehled politických stran, přehled důvěryhodných zdrojů nebo užitečné odkazy na jiné weby. Volby nedopadly pro pro-demokratické síly zrovna nejlépe, ale dá se najít pár důvodů k optimismu, jako je třeba politická smrt ĽSNS nebo záchrana SaS. A i to nejhorší volební období může trvat maximálně 4 roky. Nic nekončí, jedeme dál. Vývoj na Slovensku budeme nadále sledovat a intenzivně se mu budeme věnovat zejména před prezidentskými volbami 2024, které na Slovensku pomalu klepou na dveře.

Slovensko, nevzdávej se!

Přidáno Pondělí 2.10.2023 10:00

Důvěryhodné zdroje

Představujeme organizace, které se na Slovensku věnují ověřování informací

Infosecurity.sk

Upozorňuje na dezinformace, odhaluje a vyvrací nebezpečný a nepravdivý obsah.

...

Demagog

Kontroluje faktické výroky politiků, političek a jiných veřejné aktivních osob.

...

CEDMO

Identifikuje, zkoumá a upozorňuje na hlavní zdroje nepravdivých a zkreslujících zpráv.

...

EURACTIV

Zpravodajský portál o dění v Evropské unii.

...

Konšpirátori.sk

Tvoří seznam webů s nedůvěryhodným obsahem.

...

Hoaxy a podvody - Polícia SR

Oficiální stránka Policajného zboru SR na boj proti hoaxům a podvodům.

...

AFP Fakty

Zpravodajská agentura Agence France-Presse Sekce zaměřená na ověřování faktů.

...

GLOBSEC

...

Gerulata

Společnost, která poskytuje nástroje pro boj s dezinformacemi a nepřátelskou propagandou.

...